Wykład prof. Davida M. Estlunda z Brown University (USA), pt. Utopophobia: On the Limits (If Any) of Political Philosophy

Zapraszamy na wykład prof. Davida M. Estlunda z Brown University (USA), pt. Utopophobia: On the Limits (If Any) of Political Philosophy, który odbędzie się 23 czerwca (piątek), o godzinie 14.00 w sali 317 budynku Wydziału Humanistycznego UMK (ul. Fosa Staromiejska 1a).

Prof. Estlund należy do najczęściej komentowanych obecnie anglosaskich filozofów polityki zajmujących się uzasadnieniami rządów demokratycznych. To autor pracy Democratic Authority: A Philosophical Framework (Princeton 2008) oraz redaktor m.in. The Oxford Handbook of Political Philosophy (New York 2012). Aktualnie pracuje on nad swoją kolejną książką, Utopophobia: On the Limits (If Any) of Political Philosophy, której główne tezy stanowiły będą przedmiot wykładu i późniejszej dyskusji.

Zapowiedź treści wykładu

Utopophobia: On the Limits (If Any) of Political Philosophy

It may seem as though political philosophy is a practical enterprise, and certainly it is, in part. However, such questions as the nature of social justice are not guaranteed to provide practical guidance. One reason is that people may be too unlikely to comply with a fully just institutional order, in which case it may be wrong to construct one. This would not imply that people are unable to comply, which might refute the high standards—we are not required to do what we are unable to do. Rather, even for requirements people are able to meet, it might be very unlikely that they will meet them, in which case fully just institutions might not be an appropriate practical goal. In this book, I argue that this, even if it were true, would not refute such high standards of social justice. I explore the nature of social justice, though not its content, in light of this possibility that its requirements are high, pure, and unrealistic.