System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci

Zapraszamy do obejrzenia materiału o zgłoszeniu patentowym pn. “System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci” stworzonym przez zespół naukowców w składzie: prof. Włodzisław Duch, dr Bibianna Bałaj, dr Joanna Dreszer-Drogorób, dr Tomasz Komendziński, dr hab. Jacek Matulewski, mgr inż. Dariusz Mikołajewski i prof. Oleksandr Sokolov, który łączy i wykorzystuje badania prowadzone przez członków Laboratorium Neurokognitywnego ICNT UMK, a w szczególności w ramach Baby Lab. Są to przedstawiciele 2 Wydziałów UMK: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Humanistycznego.

System wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci jest pierwszym systemem o tak wszechstronnym zastosowaniu i budowie. Jego zadaniem jest monitorowanie i wspomaganie rozwoju zdolności percepcyjnych i poznawczych dla optymalizacji dalszych etapów uczenia się. Istotę rozwiązania stanowi wykorzystanie do interakcji systemu złożonego z inteligentnych urządzeń monitorujących i wspomagających rozwój zdolności percepcyjno-kognitywnych u dzieci w różnym wieku, w szczególności u niemowląt, u których nie jest możliwa świadoma, kontrolowana reakcja na prezentowany bodziec.

Prof. Włodzisław Duch (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) i dr Bibianna Bałaj (Katedra Psychologii, Wydział Humanistyczny) w materiale wideo dotyczącym projektu: