prof. Tetsuro Matsuzawa z Kyoto University gościem Katedry Psychologii

Pod koniec maja będzie gościł na zaproszenie Katedry Psychologii UMK jeden z najwybitniejszych psychologów zajmujący się od ponad 40 lat zachowaniami szympansów – prof. Tetsuro Matsuzawa z Kyoto University.
Profesor Matsuzawa prowdzi badania i obeserwacje zachowań szympasnów zarówno w laboratorium, jak i na wolności. Jego główny projekt “Ai-project” prowadzony w Primate Research Institute (Kyoto University) zaczął się w roku 1978. Szympansica o imieniu Ai nauczyła się posługiwać cyframi arabskimi prezentując rozumienie zarówno kardynalnego jak i porządkowego aspektu liczby (Matsuzawa, 1985, NATURE). W tej chwili w PRI żyje już drugie pokolenie szympansów, a Ayumu syn Ai często wiele zadań wykonuje z większą sprawnością niż jego matka.

Prace terenowe prof. Matsuzawa ropoczął w Bossou-Nimba, w Gwinei, w roku 1986 roku, koncentrując się na wykorzystaniu przez szympansy narzędzi. Prof. Matsuzawa jest unikatowym typem badacza – prymatologa. W swojej pracy próbuje syntetyzować dane uzyskane z prac terenowych oraz w laboratoriach PRI, aby lepiej zrozumieć umysł szympansów, aby poznać ewolucyjne pochodzenie ludzkiego umysłu. Jest autorem 205 publikacji oraz 4 książek. Otrzymał kilka nagród, w tym Nagrodę Jane Goodall w 2001 r., oraz Medal with Purple Ribbon w 2004 r. i Człowiek kultury za zasługi w 2013 r.

Teraz będzie to 3 wizyta w Polsce, jednak po raz pierwszy prof. Matsuzawa odwiedzi UMK i Toruń, gdzie 29 maja o godzinie 16.45 – wygłosi wykład w auli Collegium Humanisticum. Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników naukowych a zwłaszcza psychologów, kognitywistów oraz biologów, a także wszystkich, którzy interesują się ewolucjonizmem, zachowaniami zwierząt, genezą ludzkiego umysłu. To jedyny wykład w Polsce w czasie tej wizyty i jedyna szansa by spotkać się z wibitnym naukowcem i niezwykłym człowiekiem jakim jest Tetsuro Matsuzawa.